Portem macierzystym wypożyczalni jachtów Baltimora jest nowo wybudowany port Marina Wapnica, który jest położony tuż obok jednego z najsłynniejszych kurortów polskiego wybrzeża czyli Międzyzdrojów a także niedaleko Szczecina. Ten nowoczesny port został zlokalizowany na trasie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, będącego największym projektem turystyki wodnej w naszym kraju.
Marina Wapnica znajduje się w zacisznym kanale tuż obok ujścia Zalewu Szczecińskiego do Morza Bałtyckiego. Od momentu oddania do użytku w 2013 roku, Marina Wapnica dzięki swojej dogodnej lokalizacji oraz niezwykłej atmosferze w niej panującej zyskała ogromną popularność wśród żeglarzy z Polski i zagranicy.
Ta nowoczesna przystań jachtowa jest w pełni przystosowana do wysokich wymagań miłośników rejsów po wodach Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego. Do dyspozycji żeglarzy i motorowodniaków oddano pełne zaplecze sanitarne i techniczne na które składają się toalety i prysznice, pralnia, kuchnia, ujęcie wody pitnej oraz prąd i łącze Internetowe.
Jachty Zalew Szczeciński – atrakcje
W pobliżu tego nowoczesnego portu znajduje się również bar ze smażalnią ryb oferujący bardzo smaczne dania w przystępnych cenach.
W marinie mogą jednocześnie stacjonować maksymalnie 52 jednostki o maksymalnym zanurzeniu do 2,5 metra. Wspaniała lokalizacja naszego portu macierzystego sprawia, że czarter jachtów w Baltimorze otwiera przed każdym wspaniałe możliwości do zwiedzania wód przybrzeżnych zachodniego wybrzeża Bałtyku. Z Wapnicy Kanałem Starej Świny można dostać się do Świnoujścia lub wyruszyć w rejs do Szczecina wodami Zalewu Szczecińskiego. Istnieje także możliwość dostanie się z Mariny Wapnica do Dziwnowa. Aby tam dopłynąć należy pokonać rzekę Dziwna oraz Zalew Kamieński. Podczas rejs tą trasą możemy odwiedzić miejscowości takie jak Wolin, Międzywodzie i Kamień Pomorski.
Mimo że Marina Wapnica jest najmłodszą przystanią na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, to już udało jej się wpisać do kalendarza tradycyjnych imprez organizowanych na Zalewie Szczecińskim. Od 2013 roku postanowiono organizować tu cykliczne regaty o Międzyzdrojską Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego które będą corocznym zamknięciem sezonu żeglarskiego na Zalewie Szczecińskim. Odwiedzając Marinę Wapnica i decydując się na wynajem łodzi w Baltimorze warto również zejść na ląd i poznać niezwykle piękną okolicę mariny.
Port Macierzysty – Marina Wapnica
ul. Turkusowa 3c,
72-500 Wapnica-Międzyzdroje
tel. +48 88 551 40 00
Współrzędne: 53° 52′ 50″N 14° 25′ 31″E
Zalew Szczeciński – specyfikacja i warunki żeglarskie
Zalew Szczeciński to najbardziej wysunięta na południe zatoka Morza Bałtyckiego, od którego oddzielają go wyspy Uznam i Wolin. Zalew Szczeciński ma szerokość 22 i długość 55 kilometrów. Od Jego powierzchnia według różnych źródeł wynosi od 666,5 do 687 km2, średnia głębokość 3,8m, natomiast maksymalna – 10,5 m. Przez Zalew Szczeciński przechodzi granica Polsko-Niemiecka, jednak obowiązujące obecnie regulacje pozwalają na żeglugę po całym akwenie bez odpraw granicznych. Od maja do października Zalew Szczeciński dominują wiatry północne, północno-zachodnie oraz północno wschodnie o sile, która nie przekracza 4-5°B, natomiast zafalowanie w tym sezonie to maksymalnie 1,3m wysokości. Średnia, roczna temperatura wody Zalewu Szczecińskiego wynosi 11 °C, a w okresie letnim 20 °C. Przez Zalew Szczeciński płynie tor wodny głęboki na 10m, który prowadzi ze Szczecina do wód Bałtyku. Kursują po nim promy, wodoloty, wycieczkowce, żaglowce, a także duże kontenerowce.
Zalew Szczeciński – linia brzegowa
Linia brzegowa Zalewu Szczecińskiego doskonale nadaje się do biwakowani i wypoczynku. Wokół brzegów rozciągają się bardzo liczne mielizny i płycizny wybiegające nie raz na znaczne odległości, jednak opadają one stromo do głębokości 4-6m, warto więc dobrze znać mapy i wybierać miejsca biwakowe rozważnie. Od strony zachodniej mielizny dochodzą nawet do 0,5m, a od strony klifów spotkać można spore głazy polodowcowe. Zalew Szczeciński i jego osłonięte zatoki to świetne miejsce do żeglowania, jednak należy być rozważnym i uważać na liczne mielizny, w których jacht może utknąć. Najbardziej znane żeglarzom mielizny, które ma na terenie swoich wód Zalew Szczeciński to Mielizna Osiecka oraz Mielizna Rzepczyńska.
Infrastruktura turystyczna Zalewu Szczecińskiego
Zalew Szczeciński to świetne miejsce dla żeglarzy, ponieważ jego linia brzegowa usiana jest portami i malowniczymi marinami idealnymi do wypoczynku. Żeglując po Zalewie Szczecińskim warto odwiedzić większe miasta, czyli Szczecin, Świnoujście oraz Międzyzdroje oraz zakotwiczyć na jedynej polskiej wyspie, czyli Wyspie Wolin, na części której znajduje się piękny Woliński Park Narodowy. Zalew Szczeciński największą ilość żeglarzy skupia w Stepnicy, gdzie mieści się duża, nowoczesna baza żeglarska mogąca pomieścić nawet 300 jednostek. Centralny Ośrodek Żeglarstwa ma natomiast swoja Marinę w Trzebieży, na zachodnim brzegu Zalewu Szczecińskiego. Prowadzi on kursy żeglarskie i motorowodne, szkolenia oraz jest organizatorem rejsów pełnomorskich.
Zalew Szczeciński z pewnością jest jednym z najlepszych w Polsce miejsc do uprawiania żeglarstwa zarówno dla żeglarzy doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym wspaniałym sportem.